
Komisja Europejska ogłosiła wartość nowego średniego kursu złotego, który będzie obowiązywał od stycznia 2014 r. Zgodnie z przyjętą praktyką legislacyjną, Komisja Europejska ogłasza w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej komunikat, w którym określa raz na dwa lata równowartość progów stosowania przepisów dyrektyw w walutach krajowych państw członkowskich, które nie uczestniczą w unii monetarnej UE. Zaproponowany w projekcie rozporządzenia kurs wynosi 4,2249.
Kurs złotego wobec euro obliczany jest jako iloraz wartości progu unijnego i równowartości progu określonej w złotych. Na tej podstawie, przygotowano projekty rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów:
a) w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, zwane dalej „rozporządzeniem w sprawie średniego kursu złotego”;
b) w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, zwane dalej „rozporządzeniem w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów”.
Powyższe przepisy określają:
a) średni kurs złotego, na podstawie którego ustanawia się progi kwotowe zamówień publicznych,
b) progi od przekroczenia, których na etapie szacowania wartości zamówienia należy przekazywać ogłoszenie do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
c) nowy próg stosowania ustawy dla zamawiających sektorowych.
Kluczową sprawą jest określenie średniego kursu złotego. Zaproponowany w projekcie rozporządzenia kurs wynosi 4,2249. Przypomnę, że obowiązujący aktualnie średni kurs złotego w stosunku do euro wynosi 4,0196.
Tym samym podstawowy ustawowy próg zamówień publicznych 14 tys. euro, w przeliczeniu na złotówki od 2014 roku ma wynosić 59 148,60 PLN.
Ogłoszenie do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, będzie trzeba przekazywać w sytuacji, gdy wartość szacowana zamówienia przekroczy:
a) 5 186 000 euro dla zamówień na roboty budowlane, dla wszystkich kategorii zamawiających (obecnie jest to kwota 5 mln euro)
b) 134 000 euro dla dostaw lub usług oraz ogłoszeń dotyczących konkursów publikowanych przez zamawiających z sektora finansów publicznych, będących w szczególności państwowymi jednostkami (obecnie 130 000 euro)
c) 207 000 euro dla dostaw lub usług w zamówieniach udzielanych przez zamawiających w szczególności samorządowych (obecnie 200 000 euro)
d) 414 000 euro dla dostaw lub usług nabywanych przez zamawiających sektorowych oraz w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa (obecnie 400 000 euro)
Ważną sprawą jest podniesienie progu, od którego ustawę PZP stosują zamawiający sektorowi. 414 tys. euro oznacza, że w przeliczeniu na złotówki, podstawowy próg zamówień publicznych w sektorów wyniesie: 1 749 108,60 PLN.